Vítejte na stránkách sběratele historických TV Tesla

Na těchto stránkách se připravuji galerii vybraných televizních přijímačů bývalého n.p. Tesla
4202A Akvarel
Zepředu

Zepředu

Pohled na zkompletovaný přijímač
Součástky

Součástky

Po vyčištění a před výměnou svitků
Součástky II

Součástky II

Po opravě
Šasi

Šasi

Pohled na zprovozněné šasi
Obrazovka

Obrazovka

Výměna obrazovky za 351QP44 (pouze jiná patice)
Montáž obr

Montáž obr

Rám s obrazovkou v bědně
V provozu

V provozu

VF část zatím nejede :(
Motorola VT71

Motorola VT71

TV v roce 1948
Televizní přijímač vyráběný v letech 1956 až 1957.

Akvarel byl vyvinut vývojáři v Tesle Strašnice a vyráběn v Tesle Pardubice. Jedná se o dvanácti kanálový superhet. V karuselu kanálového voliče byly osazeny pouze dvě pozice 2 a 3 (pražský a bratislavský vysílač). Nosná zvuku je 6,5MHz od obrazové. Úhlopříčka obrazu je 35cm. Přijímač je v dřevěné skříni. Před obrazovkou je ochranné sklo. Všechny ovládací prvky jsou na přední stěně. Levý trojitý knoflík slouží k regulaci hlasitosti a korekcí. Pravý trojitý knoflík je k regulaci jasu, VF doladění a volič kanálů. Uprostřed, pod víčkem je řádkový rozklad, síťový vypínač (přepínač funkce) a regulátor kontrastu. Na zadní stěně jsou anténní zdířky.

Napájení ze střídavé sítě pouze napětím 220V.
Příkon je 215W. Přijímač umožňoval i příjem samostatného zvukového doprovodu. Příkon pak byl 110W.

Osazeno 26 elektronkami a dvěma Ge diodami: 6CC41, 4x 6CC42, 6x 6F36, 2x 6B32, 6L43, 6F31, 2x UBL21, 4x UY1NS, 21L40 (PL81), 2x 20Y40 (PL83), 1Y32T, 350QP44 a 2x 1NN40.

V samotném zapojení bylo několik zajímavostí. Za zmínku stojí vzduchový VF transformátor v horizontálním rozkladu, který je v sérii s vysokoimpedančními vychylovacími cívkami bez použití feritového jádra (Tento způsob používal západ koncem 40. let). Druhou zajímavostí byl usměrňovač anodového napětí realizovaný čtveřicí paralelně zapojených UY1NS.

V přijímači byla použita součástková základna, která se v Československu dala sehnat. Jsou použity čtyři typy objímek: heptalové, novalové, oklatové a loktalové. Jediný záchvěv pokroku je osazení elektronek 21L40 a 20Y40, známé jako PL81 (resp. 21A6) a PL83 (resp. 17Z3A). Žhavení pro elektronky bylo odebíráno z odboček dvou autotransformátorů. Některé elektronky jsou zapojeny do série (21L40, 20Y40; UY1NS), některé paralelně (řada 6).

Akvarel i přes svou složitost a poruchovost je jedním z nejkrásnějších československých televizorů. Odvozeným přijímačem s větší obrazovkou byl Athos a Athos II.

>Zajímavost: Vrak televizoru jsem kdysi vydražil na nejmenovaném serveru za 600Kč a jel jsem si pro něj do Nymburku. Hrdlo obrazovky uražené, chybí pozlacená lišta, reproduktor, usměrňovač byl selenový, šasi zkorodované, MF zcela rozladěné (dokonce zespodu vrtaná bedna, aby si majitel mohl ladit za provozu), drátové rezistory a PL81 po smrti. Dokázal jsem přijímač uvézt do stádia fungujích rozkladových obvodů. Dalším krokem bude lepší vyčištění šasi, učesání součástek (repase vyměněných asfaltů) a sladění MF zesilovače. Skříň zkusím dát kolegovi do Prahé na opravu. Jen budu muset sehnat přední výklopné víčko. Při nejhorším si udělám na frézce repliku. Nějaký čas zpátky jsem sehnal Akvarel v lepším stavu. Už je po vyčištění šasí a nyní čeká na repasi asfaltových kondenzátorů a zprovoznění. Překvapením pro mě bylo, že UY1NS nikdo nahradil selenem.
Kanalove_volice_3a.jpg
Kanalove_volice_2a.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one