Vítejte na stránkách sběratele historických TV Tesla

Na těchto stránkách se připravuji galerii vybraných televizních přijímačů bývalého n.p. Tesla
Nálezový stav

Nálezový stav

Strašnický Mánes
Nález - šasi

Nález - šasi

Strašnický Mánes
Nález - souč.

Nález - souč.

Strašnický Mánes
Nález - šasi

Nález - šasi

Strašnický Mánes
Kanálový volič

Kanálový volič

Kanálový volič se solitérem na k3
Hrdlo

Hrdlo

pohled na zalomený systémeček
Šasi

Šasi

Vyčištěné šasi
Zezadu

Zezadu

Po vyčištění
Šasi

Šasi

Pohled na součásky
Zepředu

Zepředu

Po vyčištění
V provozu

V provozu

Vzhůru nohama :)
Třetí televizní přijímač ze strašnického vývoje vyráběný v letech 1957 až 1959.

Mánes je šesti kanálový superhet pro příjem I. později i III. pásmo televizní normy s mezinosným zpracování zvuku (6,5MHz). Úhlopříčka obrazu je 35cm. Přijímač je ve dřevěné skříňi, před obrazovkou je ochranné sklo. Všechny ovládací prvky jsou umístěny vpředu. Levý knoflík je k zapínání televizoru a regulaci hlasitosti, pravý je na přepínání kanálů a dolaďování. Pod obrazovkou (zespodu) je z leva řízení kontrastu, ovládání snímkové synchronizace, ovládání řádkové synchronizace, řízení jasu. Na zadní stěně jsou anténní zdířky.

Přijímač je určen pro napájení ze střídavé sítě 220V. Šasi není galvanicky odděleno od sítě.

Celkový příkon je 130W.

Osazeno 15 elektronkami a jednou Ge diodou a selenovým usměrňovačem: 3x PCF82, PCC84, 3x EF80, 2xPL82, PABC80, ECC82, PL81, PY83, DY86, 351QP44, 1NN40, 40VS380

Přijímač byl ve své době moderní koncepce. Na rozdíl od předchozích televizorů, v napájecí části nebyl použit transformátor, elektronky byly žhaveny sériově (nová řada P), VN transformátor a vychylovací cívky měly feritové jádro.

V průběhu výroby Mánesů byla výroba převedena do Tesly Orava v Nižné nad Oravou. Proběhlo i několik změn na přijímači. První série měla osazeny pouze dvě pozice v kanálovém voliči, Síťová šňůra byla opředena textilií, koncový stupeň řádkového rozkladu měl samostatnou pojistku na anodu koncové pentody. Další série měly osazeny všechny pozice v kanálovém voliči, síťová šňůra byla z PVC, z řádkového koncového stupně zmizela pojistka a proběhlo pár úprav v zapojení.

Dobové video o výrobě těchto televizorů: https://www.youtube.com/watch?v=x9ZVWBgdO6I

Odvozený typ je Aleš s úhlopříčkou 43cm.

Vlastním dva Mánesy. Jeden (na fotografii) jsem si dovezl kousek od Jeseníku. Zadní stěna byla polepena papírovou lepenkou přes všechny nápisy. Po odstranění bylo jednoznačné, že se jedná o výtvor ze Strašnic. Síťová šňůra je opředená textílií a v kanálovém voliči je osazen pouze 3. kanál. Mánes utrpěl několik oprav. Kromě běžných oprav vadných výkonových rezistorů a svitků, byl selenový usměrňovač nahrazen Si diodou a obrazovka byla přižhavovaná. Po odstranění oprav, úprav a výměně svitkových kondenzátorů je televizor ve velmi dobré kondici a obrazovka má slušný jas. Ještě musím doplnit nepoškozenou opletenou síťovou šňůru. Ve sbírce mam ještě jednoho Mánesa, kterého jsem zachránil před útokem stavitele elektronkového zesilovače. Tento kousek je z Oravy. Nyní je vyčištěn, ale čeká na kompletaci.
Kanalove_volice_3a.jpg
Kanalove_volice_2a.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one