Vítejte na stránkách sběratele historických TV Tesla

Na těchto stránkách se připravuji galerii vybraných televizních přijímačů bývalého n.p. Tesla
4001A
Síťová část

Síťová část

Původní majitel si půjčil trafo
Šasi

Šasi

vyčištěné šásko ze předu
Šasi

Šasi

Vyčištěné šásko zezadu
Pohled zespodu

Pohled zespodu

Nálezový stav - jiný přijímač
Obrazová část

Obrazová část

Pohled na součástky - po výměně asfalťáků. V té době jsem je ještě nerepasoval, ale dával do krabičky. Až bude čas, dám žluťásky do asfaltu.
Obrazová část

Obrazová část

samostatný obrazový díl
VN trafo

VN trafo

Detail horizontálního trafa
Díl VF

Díl VF

Slaďování VF zesilovače
V provozu

V provozu

Kontrast je slabý kvůli vyšeptalým 6F32
Větší obr

Větší obr

verze bez ochranného skla
Větší obr

Větší obr

Verze s ochranným sklem
První československý televizní přijímač vyráběný v letech 1953 až 1957.

Přímozesilující přijímač laděný na 1. TV kanál se zvukovým doprovodem 6,5MHz. Rozměr obrazu je 15x20cm. Televizor je v dřevěné skříni. Přední stěna potažena brokátem a bakelitový rámeček kolem obrazovky. V předu ovládání jasu, zaostření, kontrastu a hlasitosti (příp. vypínání obr. části). Z pravého boku síťový vypínač. Z levého boku je pod dřevěným víčkem synchronizace vodorovně, rozměr vodorovně, středění rovnoměrně, synchronizace svisle, rozměr svisle, linearita svisle, linearita vodorovně. Zezadu jsou zdířky pro anténu a přepínač síťového napětí.

První série 4001A neměla ozdobné lišty na brokátu (přes reproduktor). Další série 4001A-b měla doplněný vypínač na vypínání obrazové části, aby mohl se přijímat pouze zvuk. Stejnou funkci měla i verze 4001A-c, ale vypínání obrazové části bylo spojené s knoflíkem jasu. Spotřeba při provozu pouze zvukového doprovodu byla nějakých 70W.

Přijímač je sestaven ze čtyř šasi: Síťový napáječ, zvukový díl se zesilovačem, vf vstupní díl, detektor a obrazový zesilovač, obrazový díl s rozkladovými generátory.

Napájení je ze sítě 120 nebo 220V se spotřebou 150W.

Osazeno 22 elektronkami: 25QP20 (250B1), 1Y32, 6L50, 6Z31, 6BC32, 2xAZ4, 2x6B31, 2x6CC31, 2x6L31, 8x6F32

Výchozím vzorem pro 4001A byl sovětský televizor KVT49. Všechny elektronky jsou z vojenského průmyslu. Obrazovka kulatého stínítka 25cm je z radaru (jen jiné stínítko), elektronka 6L50 je z PA vysílaček. Řádkové trafo má jádro z klasických EI plechů.

Častou úpravou televizorů bylo výměna obrazovky za 351QP44 a upravení rozkladových obvodů. Dalším zásahem bylo doplnění kanálového voliče.

>Zajímavost: Získal jsem mnoho vraků tohoto přijímače. Rezavé, ohořelé, se zborcenou skříní, po náletu hladových radioamatérů. Až jsem jednou narazil na slušné šasi, ale zdevastovanou skříní. Z nedostatku místa šla skříň pryč. V šásku chybělo síťové trafo, ale to jsem doplnil z jiného vraku. Po kompletním čištění a opravě jsem si musel "půjčit" VN trafo z funkční 4002A. Vše hezky naběhlo, 1Y32 žhavila, ale ať jsem kroutil Iontovou pastí jak jsem chtěl, obraz nikde. Nakonec jsem si ještě "půjčil" obrazovku z 4002A a obraz byl jako víno. Víno... lítaly mi rozkladové oscilátory kvůli vadné 6CC31 a po této zradě jsem ještě měnil většinu 6F32, protože jsem měl velmi slabý kontrast. Jiné VN trafo jsem si sehnal, skříň (i s šáskem a 351QQ44) jsem nedávno získal výměnou za Tungsram 444. Už stačí "jen" sehnat aspoň trochu ukazující obrazovku a nechat udělat lak skříně. :)
Kanalove_volice_3a.jpg
Kanalove_volice_2a.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one