Vítejte na stránkách sběratele historických TV Tesla

Na těchto stránkách se připravuji galerii vybraných televizních přijímačů bývalého n.p. Tesla
DVB-T v USB

DVB-T v USB

Pohled na DPS před úpravami
DVB-T v USB

DVB-T v USB

DPS po úpravách
konvertor

konvertor

pohled na stranu SMD
Data konvertor  68.42kB
Konv. schéma + PCB + BOM
Sestava

Sestava

přijímač s konvertorem 125MHz
--- Zkušenosti s Terrestrial receiver USB 2.0 ---

Před pár lety jsem si koupil v GESu DVB-T tuner do USB. Tato větší klíčenka stála nějakých 500,-. Umí DVB-T, DAB/DAB+, FM a podporuje SDR (software defined radio). Použitá čipová sada je známá dvojce Realtek 2832U (procesor) a E4000 (RF Tuner). Nebudu tu široce popisovat topologii obvodů, protože bych více méně opakoval to, co je již psáno na různých webech. Pro zájemce - stačí zadat do vyhledávače jeden typ výše uvedeného IO.

Demodulace je softwarová, kmitočtový rozsah od 64MHz do 1700MHz.

--- Provoz SDR ---

Instalace přijímače pro SDR je jednoduchá a je volně ke stažení. Stačí k tomu aplikace Zading (kvůli přihlášení zařízení ve Windows) a Aplikace SDR Sharp. Obojí i s návodem naleznete http://pandatron.cz/?3660&rtl_sdr-1+ Aplikace bez problémů funguje jak pod WinXP, tak Win10.

S přijímači není potřeba dělat opravy a úpravy. Já jsem ku obrazu svému některé učinil:

1) Výměna super svítivé LED za obyčejnou stejného pouzdra.
2) Odstranění přijímače DO. :-)
3) Výměna konektoru IEC za SMA. Po odpájení původního konektoru vznikla nežádoucí hranatá díra v DPS o šířce 11mm, která mi neumožnila montáž elegantního SMA ve verzi SMD-edge nebo PCB-edge. Musel jsem vzít rovný THT a dvě nožky roztáhnout, aby dosáhli na DPS. Ochranu proti vytržení, a zakrytí velké díry kolem konektoru, jsem udělal z kousku jednostranného kuprexidu nastrčeného a zapájeného na SMA, který se opírá o zacvaknuté plasty.
4) Přidání keramických blokovacích kondenzátorů ke dvěma THT elitům. Nemusí být, ale také neublíží. Hodnota 10n ~ 100n

S ohledem na cenovou relaci přijímače mi přijde zbytečné dělat větší zásahy, jako je přesnější oscilátor pro procesor apod. Já se pohybuji v pásmu VHF a žádné courání jsem nezaznamenal.

Co mi ale nedalo spát, byla teplota obou IO. Při provozu měl tuner 42°C a procesor 48°C. Oba mají odvod tepla do DPS. Jenže destička je maličká a tak jsou ohřívány okolí součástky jako krystal, EEPROMka, stabilizátor 3,3V a teplotně závislé keramické kondenzátory. Chlazením IO se podle internetu zabývalo hodně lidí. Některá řešení Jsou však utopická díky nákladům. Aktivní chlazení je sice efektivní, ale větráčky pod čtverec 30mm stojí o něco málo více než celý nový přijímač. Jako rozumná varianta mi přijde teplovodivá lepicí páska a držící hliníkové chladiče přizpůsobené prostoru. Přilepil jsem zahnutá hliníková U-čka na chipy a pro jistotu hliníkové proužky zespodu DPS. Teplo se hezky odvádí a DPS už není rozpálená jako pětník.

K přijímači jsem si navrhl konvertor 0-60MHz → 125-185MHz. Návrhů bylo na internetu sice hodně, ale všechny byly na 100MHz a podobné nešťastné frekvence. (Zrovna v mé lokalitě je silný vysílač 101,4MHz, který jsem chytl i na pokusech s krystalkou.) Zapojení konvertoru není žádná věda. Srdcem je kruhový směšovač SBL-1 a oscilátor 125MHz je keramický. Dolní propust od vstupu antény je eliptická 7-řádu. Mezi oscilátorem a směšovačem je butterworthova pásmová propust 3-řádu. Od směšovače jde pásmová propust 7-řádu. Schéma s návrhem DPS přikládám v zipu.

Celá sestava funguje hezky, akorát by přijímač mohl být trochu citlivější. Zkusím ještě řádit s anténami, při nejhorším bude následovat návrh LNA.
Kanalove_volice_3a.jpg
Kanalove_volice_2a.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one