Vítejte na stránkách sběratele historických TV Tesla

Na těchto stránkách se připravuji galerii vybraných televizních přijímačů bývalého n.p. Tesla
Nálezový stav

Nálezový stav

Nálezový stav

Nálezový stav

šasi
Nálezový stav

Nálezový stav

Deska dekodéru
Dekodér

Dekodér

Navráceno do původního stavu
Šasi

Šasi

Oprava
deska VN

deska VN

Při opravě
Skříň

Skříň

Po vyčištění
Obrazovka

Obrazovka

Původní obrazovka. Bohužel měla poškrábané stínítko
Obrazovka

Obrazovka

Osazená obrazovka ve skříni
Vych. jednotka

Vych. jednotka

čištění konvergenčních cívek
Vych. jednotka

Vych. jednotka

čištění vychylovacích cívek
Vych. jednotka

Vych. jednotka

Sestavená vychylovací jednotka
Šasi

Šasi

Před uvedením do provozu
Pohled zepředu

Pohled zepředu

Pohled zezadu

Pohled zezadu

Provoz

Provoz

Pokus o obraz
4401A

4401A

Jiný rámeček kolem obrazovky / nálezový stav
Tesla Spektrum

Tesla Spektrum

Odborná úprava skříně na větší obrazovku :)
šasi 708

šasi 708

Podobný vzhled šasi - Telefunken PALcolor 708T
Tesla Color 4401A

Výroba 1973-76

10 elektronek: 59KL3C, PCF802, ECC82, PL508, PCL86, PL509, PY500, PL504, PY88, PCF200
1 IO: stabilizátor ladícího napětí MAA550

verze bez PALu:
40 tranzistorů: Si
42 diod: Si/Ge, z toho dva seleny

Tesla Color je superhet hybridní konstrukce. Příjem černobílého i barevného televizního vysílání v systému SECAM IIIb (Ruská verze SECAMu). Mezinosný kmitočet pro zvuk 6,5MHz a 5,5MHz. Nosná barvy 33,7MHz.

Televize je v dřevěné skříni potažené dýhou s motivem dřeva, zadní stěna je plastová. Všechny ovládací prvky jsou na přední stěně vpravo od obrazovky: regulace tónu, hlasitosti, jasu, kontrastu, vyvážení barev a barevné sytosti.

Barevná obrazovka je typu Delta o úhlopříčce 59cm (antiimplozní obrazovka 59KL3C se stínící maskou a metalizovaným barevným stínítkem)

Vstupy: souměrné s impedancí 300R oddělené UHF / VHF (pro VHF s možností útlumového článku -20dB)
Výstupní výkon zvuku: 2,2W
Napájení střídavým proudem o napětí 220V +/-10%
Příkon: 290W
Váha: 46kg
Cena: 12 400,-


Tesla Color je první československý stolní barevný televizor. Už při první sérii nastaly velké změny nejen v zapojení… První série měla zadní stěnu z tvrzeného papíru, jugoslávský kanálový volič KTJ-82 s mechanickou předvolbou a dekodér SECAM IIIb i PAL. Další série měla plastovou zadní desku, tuzemský kanálový volič (oddělená předvolba) a pouze dekodér SECAM IIIb.

V pozdějších sériích, v průběhu výroby, došlo k různým změnám v zapojení. Změna proběhla i ve vzhledu přední masky, resp. obrazovky. Od původní ověřovací série (fotka v Kottkovi VI), kterou jsem na vlastní oči ještě neviděl, jsem dosud narazil na několik verzí zámečků kolem obrazovky. Jeden rámeček je plastový stříbrné barvy s obrazovkou 59KL3C, druhý vpředu černé barvy s obrazovkou 59KL3C tak i 61KL3C a třetí je pouze pozlacená plastová linka s obrazovkou 59KL3C (jako u televizorů Spektrum).
Colorky mam zatím dvě. První s obrazovkou 59KL3C s pozlacenou linkou kolem obrazovky. Televizi ochudím o různé zásahy, a zůstane se všemi originálními součástkami. Druhou s obrazovkou 61KL3C s plastovým rámečkem vpředu černý. Tu se snažím zprovoznit…

Nálezový stav colorky s 61KL3C nebyl nejhorší. Byly v ní sice napáchány různé úpravy, ale oproti fotografii Color Spektrum s domácí úpravou na 61KL3C to nebylo nic zásadního. Byl namontován zahraniční modul PAL a místo PL508 byla s úpravou osazena PL504. Původní obrazovka byla s utrženým hrdlem a bez vychylovací jednotky.
Po opravách mi na televizoru funguje téměř vše, až na dekodér barev. Ten je zatím vůči jakémukoliv signálu tupý. Zřejmě jsem při demontáži neoriginálního modulu PAL něco přehlédl. Až budu mít čas, čeká mě druhá fáze opravy, a to rozhýbat desku dekodéru. Třetí bude obrnění trpělivostí a sladění dynamických konvergerencí (aby bílá linka byla bílá po celém stínítku obrazovky), protože jsem se nedávno stěhoval a konvergence budou rozhozené. Během oprav se mi prorazil nešťastný žebříčkový násobič sovětské výroby. Naštěstí jsem měl ještě jeden. Tento násobič jsem si sehnat od Siemensu (modrá barva), takže mam v zásobě kvalitnější trumf.

Rozložení Šasi je podobné jako ve starší televizi Telefunken PALcolor 708T (1967). Pro srovnání zmíním konkurentku ze západu… barevná televize Grundig Color 5050, vyráběná 1972 s koncepcí ryze polovodičovou, obrazovka typu Delta.

Odvozené typy televizorů jsou Tesla Color Spektrum 4409A a Tesla Color Fatra 4411A.
Kanalove_volice_3a.jpg
Kanalove_volice_2a.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one